Instax nebo fotokoutek? Toť otázka!

22.04.2023

Mnoho nevěst na tuto otázku při plánování svatby narazí a rozmýšlí, jak to udělat. Je jasné, že se každý snaží ušetřit, kde může, protože co si budeme povídat, svatba není levná záležitost. To, co ale na první pohled může vypadat jako levnější záležitost, se nakonec může i prodražit. Pojďme se na to spolu podívat.

V posledních letech byl Instax na svatbách velkým hitem, přijde mi ale, že nyní trošku ustupuje do pozadí. A má to hned několik důvodů. My se brali již před pár lety, takže jsme také zvolili možnost Instaxu, ale spokojeni jsme bohužel nebyli. Většina fotek vypadá strašně, jsou buď přesvětlené nebo úplně tmavé, několik se jich muselo vyhodit. V té době byl ale mezi Instaxem a profi fotokoutkem velký cenový rozdíl, tudíž jsme to řešili touto cestou. Nyní se ale už ceny takřka sjednotily, takže nic nebrání v tom, dovolit si o dost lepší službu a mít to bez starostí.

Instax

Malý kompaktní foťák, který funguje na principu Polaroidu. Novější modely můžete alespoň trošku nastavit (slunečno, zataženo, focení v interiéru,..), ale není to žádný zázrak. Po stisknutí spouště vám pak do pár vteřin vyleze malá kartička. Pak vás čeká chvíle napětí a zhruba po minutě a půl se na kartičce vybarví fotka o rozměrech 6,2 × 4,6 cm, což je docela málo. Na jednotlivce nebo pár se to ještě dá, ale partu 10 lidí už moc neidentifikujete. Kazeta fotek vydrží na 10 cvaků, potom se musí vyměnit. Je lepší k tomu mít pověřenou osobu, protože s tím lidé běžně docela zápasí. Také si připravte zásobu náhradních baterek (na internetu uvádí, že baterie vydrží na 10 kazetek, tedy 100 fotek. My jsme ale nafotili zhruba 60 fotek a baterky se měnily 3 nebo 4x).

Výhodou instaxu je, že se může po místě svatby mobilně přenášet a fotky tedy můžou být z různých zákoutí. To může být ale zároveň nevýhoda – někdo foťák někam odnese, tam ho nechá a ostatní ho pak musí hledat.

Nevýhod je tu pak celá řada. Jako tu hlavní vidím v tom, že si fotku před tiskem neprohlédnete. Pokud jste teda zrovna mrkli nebo se vám nelíbí, jak se zrovna tváříte, smůla. Jasně, na trhu už jsou i Polaroidy, kde si fotku před tiskem můžete prohlédnout, ale to už se pak bavíme i o úplně jiné cenové kategorii. Další nevýhodou je to, že je každá fotka unikátní. Nemůžete tedy jednu nechat novomanželům a jednu si vzít pro sebe, prostě se musíte vyfotit dvakrát. O výměně baterií jsem již psala výše, to zvládne i starší dítě. Výměna kazet může být trošku náročnější, stejně jako obsluha Instaxu. Pokud se pro něj přece rozhodnete, můžete si u nás zakoupit ilustrativní návod, který práci usnadní.

Jako poslední velkou "nevýhodou", pokud se to tak dá nazvat, jsou malí návštěvníci svatby. Ti jsou totiž nadšení a cvakají, co jim přijde pod ruku. A co si budeme, není to zrovna low cost zábava. Na aktuální cenu jedné kazetky papírků se můžete podívat zde.

Aby fotokoutek nějak vypadal, je k tomu potřeba ještě spousta dalších rekvizit, nějaké hezké pozadí a podobně. Pokud budete rekvizity vyrábět doma, doporučíme je nelaminovat! Sice vydrží víc, ale na fotkách hází odlesky a nejsou pak čitelné.

Fotokoutek/fotobudka

Fotobudka je služba od dodavatele, je tedy pro vás naprosto bez starostí, o všechno se postarají. Přijedou, postaví vám vámi vybrané fotopozadí, sestaví budku, vše zprovozní a připraví nepřeberné množství fotorekvizit, se kterými se zaručeně vyblbnete a po celou dobu pronájmu vám budou k ruce. Budky jsou sice většinou jednoduše ovladatelné přes dotykový display, ale se zkušeným pracovníkem je to větším komfort. Jediné, co vy musíte udělat, je přijít se vyfotit!

Fotky jsou většinou ve formátu 10x15 a ve špičkové kvalitě. Nejen, že si jich (většinou) za stejnou cenu můžete vytisknout neomezené množství, ale dostanete je i v digitální podobě. Tisk fotky trvá okolo 10 vteřin a když si za hodinu vzpomenete, že chcete vytisknout tu vaši ještě jednou, protože ji potřebujete pro babi na ledničku, není to žádný problém!

Některé budky dokážou i jiné formáty fotek – třeba u nás si můžete vybrat i takzvaný strip – proužek 5x15 cm na výšku, kde jsou 3 fotky, každá jiná.

Při objednání vám zdarma uděláme i grafiku na fotku, abyste si hosté mohli i za 10 let přečíst, na čí svatbě se takto hezky fotili. Grafika je na vaše přání, takže není problém sladit třeba s barvami svatby nebo svatebními tiskovinami.

Ceny se sice mění a záleží, na co narazíte, ale pojďme si to orientačně porovnat.

Fotokoutek

 • Neomezený tisk
 • Rekvizity - paruky, brýle, meče, čelenky, klobouky,...
 • Pozadí - fyzická i klíčovací
 • Grafika - rámečky, popř. koláže
 • Vyškolená obsluha
 • Fotky i v digitální podobě

a u nás i:

 • Možnost GIFů a boomerangů
 • Výroba gravírovaného alba,

spolu s fixem a samolepkami

Cena: 8 – 10 tisíc za 2 – 3 hodiny

Instax

 • Nový Instax mini 11 – 1900 Kč   (Zapůjčení 350 Kč)
 • Rekvizity – min. 1500  (Výroba je levnější, ale časově náročná)
 • Pozadí – konstrukce – nejlevnější cca 800, záclony LILL (nejlevnější) 600 - 800, světýlka cca 400
 • Náplně – 60 ks (průměrná spotřeba při 50 hostech) – 1200 Kč
 • Baterie do Instaxu - 6-8 ks - 80 Kč

Cena: při pronájmu zhruba 5000, zakoupení nového 7000