Dodavatelé aneb koho všechno potřebujete na své svatbě?

07.06.2022

Už máte zařízené místo na veselku a jste rozhodnutí, zda bude váš obřad civilní nebo církevní. Nyní nastává vhodná doba na rozhodnutí, jaké dodavatele budete ke své vysněné svatbě potřebovat. Tento krok rozhodně neodkládejte a včas si vyberte dle vašich požadavků, jinak se může stát, že budete na váš termín jen těžko někoho shánět. Nejvíce vytížené jsou samozřejmě letní termíny, hodně oblíbené jsou ale i ty červnové. Pokud tedy i vy máte v merku nějaký takový, hurá do toho! Pokusíme se vám nastínit, koho všechno můžete potřebovat, ať v tom předsvatebním zmatku na něco nezapomenete 

TO NEJDŮLEŽITĚJŠÍ

Svatební šaty - Asi žádná nevěsta si neumí představit svůj den bez perfektně padnoucích svatebních šatů. Můžete si vybrat, zda si pořídíte vlastní nebo využijete služeb půjčovny. Více ke svatebním šatům a oblečení pro ženicha naleznete v některém z dalších článků.

Prstýnky - Prstýnky jsou symbolem svatby již od nepaměti. Jejich kruhový tvar symbolizuje věčný kruh. Ten je výrazem upřímnosti a stálosti mezi partnery. I když se můžete vzít i bez nich, jsou hezkou připomínkou manželského svazu, kterou můžete mít kdykoliv při sobě. Vyrábí se z různých materiálů a na trhu jich je nepřeberné množství. Určitě se o nich ještě někdy rozepíšeme více.

VZPOMÍNKY

Svatební den uteče, ani nevíte jak a jediné, co vám z něj zbyde, jsou prstýnky a vzpomínky. Na ty se doporučujeme zaměřit nejvíce, protože svatba je jedinečný zážitek, který se rozhodně nebude opakovat. Pokud se rozhodnete na jejich zaznamenávání šetřit, můžete toho časem začít litovat, a to již nepůjde vzít zpět, což by byla rozhodně velká škoda.

Fotograf - Fotky jsou pro většinu novomanželů samozřejmým základem svatby, což je samozřejmě správné. Jelikož je fotografů velké množství, doporučujeme důkladně vybrat styl, který vám padne do oka a nerozhodovat se pouze podle ceny. Určitě se zkuste poptat, zda vám fotograf může poskytnout k nahlédnutí kompletní snímky z nějaké svatby, ať vidíte i provedení zachycení momentek. Na webech se fotografové často prezentují pouze nejpovedenějšími snímky (například z novomanželského focení) a to může zkreslit vaše představy. Je také dobré zjistit, kolik snímků celkově obdržíte, kolik z nich bude upravených a podobně.

Kameraman - Byli bychom sami proti sobě, kdybychom napsali, že se bez kameramana obejdete, takže tady budeme trošku zaujatí. Samozřejmě, že kameramana potřebujete, ideálně nás :D Ne, ale teď už vážně. V poslední době přichází svatební videa do stále větší obliby a není divu. Fotky jsou sice krásné, ale jsou statické, kdežto video vám dokáže připomenout atmosféru i roky po svatbě, to je jeho velká přednost. Dá se do něj zahrnout dojemný svatební slib, proslovy tatínků i zábavné chvilky z odpolední zábavy, a i po letech se můžete podívat, jak jste se k sobě tulili při každé příležitosti. Jednoduše, zachycuje emoce a dokáže vás při jeho prohlížení "vrátit zpět", jako by to bylo včera. Základem v nabídce bývá krátký klip, který můžete ukázat i lidem, kteří se nemohli zúčastnit, někteří kameramani nabízí ale i delší video, plné záběrů a situací, o kterých ani nebudete vědět, že se odehrály.

Fotokoutek - Tato část uchování vzpomínek slouží zároveň i jako zábava pro hosty, například na vyplnění času, když budete na novomanželském focení. Samozřejmě, není na svatbě nezbytný, ale jeho přítomnost svatbu ozvláštní. Můžete si vybrat levnější variantu s fotoaparátem Instax, který rovnou vyvolává fotky - ty hosté mohou nalepit do předem připravené fotoknihy a dopsat vám tam milý vzkaz, případně si vzít nějakou fotku na památku. Dražší, ale kvalitnější variantou pak je klasický fotokoutek, který určitě znáte například z plesů.

OBČERSTVENÍ

Oběd a večerní raut

Jistě je důležité rozhodnout se, zda zvolíte klasickou variantu obědu nebo novodobější rautovou formu. Jde to ale i zkombinovat. O tom ale zas někdy příště. Na večer je pak zvykem chystat vždy jen raut, který může zahrnovat například i maso na rožni.

Přípravu je vždy lepší nechat na profesionálech, vlastní výroba občerstvení pro všechny svatebčany by byla velmi náročná a jistě i stresující. Pokud vámi vybrané místo neposkytuje nabídku realizace občerstvení, obraťte se na nějakou z cateringových společností.

Dort a sladký bar

Ke každé svatbě patří bez pochyby dort. Dříve byl v módě potahovaný fondánem, od kterého se poslední roky upustilo. Lehčí a poslední dobou oblíbenou formou je nyní tzv. dort nahý, úplně holý nebo potřený jen krémem a dozdobený ovocem či květinami ladícími se svatební výzdobou. Zajímavou alternativou je i etažér, na kterém je v horním patře pouze malý dortík (ať se neochudíte o společné zakrojení) a pro svatebčany vyskládané muffinky.

TIP pro vás: Pokud vám dort nebude péct někdo ze známých či rodiny a budete poptávat vyrobení od profesionálů, vynechte při domlouvání se na podrobnostech zmínku o svatbě. Identický dort například na narozeninovou oslavu na spoustě míst stojí i o několik tisícovek méně! 😊

DEKORACE

Tuto starost můžete přenechat svatební koordinátorce, která se o vše postará. Pokud její služby nepotřebujete, obraťte se na nějakou z půjčoven dekorací, koukněte po různých bazárcích (třeba na FCB je jich spousta přímo se svatební tematikou) nebo v kamenných prodejnách. Spousta dekorací se dá sehnat také na stránkách typu Alliexpress. Dekorace vybírejte dle stylu svatby tak, aby vše tvořilo vkusný celek.


Toto je takový základ, který je běžný na většině svateb. Další přání a požadavky, jak by měl váš den vypadat, jsou samozřejmě ve vaší režii. Využít můžete třeba animátorku k zajištění zábavy pro děti, pronájem skákacího hradu nebo třeba neobvyklého auta, sloužícího k cestě na obřad či focení. Na večerní zábavu se také může hodit ohňová show.  Tak směle do plánování!